2013. október - Bach kantáták Balatonfüreden
Műsor
-
Bach, Johann Sebastian: Die Elenden sollen essen, BWV 75
Jobbágy Valér – karmesterMihály Veronika – koncertmesterJani Gabriella – szopránLaczák Boglárka – altHoninger László – tenorKlézli János – basszusBánó Veronika – continuo
-
Bach, Johann Sebastian: Ich hab in Gottes Herz und Sinn, BWV 92
Jobbágy Valér – karmesterMihály Veronika – koncertmesterJani Gabriella – szopránLaczák Boglárka – altHoninger László – tenorKlézli János – basszusBánó Veronika – continuo
-
Bach, Johann Sebastian: Herz und Mund und Tat und Leben, BWV 147
Jobbágy Valér – karmesterMihály Veronika – koncertmesterJani Gabriella – szopránLaczák Boglárka – altHoninger László – tenorKlézli János – basszusBánó Veronika – continuo
Helyszín
Vezényelt Jobbágy Valér, koncertmester Mihály Veronika. Közreműködött a Műegyetemi Zenekar tagjaiból alakult kamarazenekar és a Szekszárdi Madrigálkórus, továbbá Jani Gabriella (szoprán), Laczák Boglárka (alt), Honinger László (tenor), Klézli János (basszus), Bánó Veronika (continuo).
Győrffy Árpád eredetileg (www.veol.hu/kultura/nagy-sikeru-hangverseny-bach-kantataibol-1572549) lapon publikált) beszámolója és képe a hangversenyről:
"A közelmúltban több rendezvénnyel is tisztelegtek Balatonfüreden a zenei világnap előtt. Az igazi ünneplést a Bach-kantáták című koncerttel tartották a vörös templomként is ismert Krisztus király plébániatemplomban a múlt vasárnap.
A hangversenyt a Fiatal Balatonfüredi Muzsikusok Egyesülete szervezésében rendezték meg. Mint Bánó Tamás zenetanár, az egyesület elnöke bevezetőjében elmondta, a füredi rendezvényre egy Bach-kantátákból összeállított bonyhádi koncertsorozat adott lehetőséget, ami több mint tizenöt éves múltra tekint vissza. Két nagy múltú együttes, a Szekszárdi Madrigálkórus és a Műegyetemi Zenekar valamint Krähling Dániel nyugalmazott evangélikus esperes egymásra találásának, együttműködésének volt az eredménye.
A Műegyetemi Zenekar a világon az első olyan egyetemi szimfonikus zenekar, amely zenei fakultással nem rendelkező egyetemen alakult meg 1896-ban, és azóta is folyamatosan működik. Tagjainak többsége műegyetemi hallgató, de mindig voltak és vannak közöttük más egyetemek hallgatói is.
A 48 éve alakult Szekszárdi Madrigálkórus fő céljának a XV-XVI. századi madrigálok megszólaltatását tekinti. A kiemelt hangversenykórus címmel rendelkező énekkart 1981-től Jobbágy Valér Liszt-díjas karnagy dirigálja, aki a Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusának vezetőjeként a közelmúltban Pro Cultura Christiana-díjat kapott a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciától.
Bánó Tamás egy zenésztársa, Boros András, a Műegyetemi Zenekar tavaly elhunyt oboistája révén került kapcsolatba a tavaly utolsó előadásához ért bonyhádi hangversenysorozattal. Akkor jött az ötlet, hogy Füreden folytatni kellene, amit kórus, a zenekar és a szólisták, Jani Gabriella (szoprán), Laczák Boglárka (alt), Honinger László (tenor) és Klézli János (basszus) szívesen és ingyenesen vállaltak. A zenekar a koncerten füredi zenészekkel bővült.
A kantáta műfaját és műsorra kerülő darabokat Krähling Dániel mutatta be, aki egyben énekelt is a kórusban. Mint elmondta, a kantáta, mint zenei műfaj a 18. században alakult ki. A szerepe az volt hogy a vasárnapi evangélikus istentiszteleteken felolvasott igét a zene eszközeivel fejtse ki, húzza alá a prédikáció mondanivalóját. A füredi koncerten három kantáta hangzott el.
A rendezvénynek helyet adó plébánia képviseletében megszólaló Berkes Péter káplán még a hangverseny előtti köszöntőjében azt kívánta, hogy az előadás hozza el a tavaszt, hozzon lelki felüdülést. Óhaja meghallgatásra talált, a profi produkció hatalmas sikert aratott a templomot megöltő kétszáz főnyi hallgatóság körében. Mint Bánó Tamástól megtudtuk, a következő hangversenyre egy év múlva kerül sor, és a jövőben is minden év októberének első vasárnapján meg szeretnék rendezni a Bach kantátáiból összeállított koncertet."